2013 m. sausio 18 d., penktadienis

Dailusis Brokolių keksas - ir karštam, ir užkandžiams !




Man beprotiškai patinka spalvoti ir įdomūs savo forma bei pateikimu patiekalai , kepiniai ir pan.
Todėl ir šį kartą bus kažkas spalvoto ir skanaus... ne ne ne iš saldžių desertų, o rimtesnių -

Idėja nužiūrėta iš kulinarinio blog'o La fleur d'oranger


Reikės:

* 3 kiaušinių
* 150 ml grietinėlės ( 10% riebumo) - galima keisti pienu
* 3 valg. š. alyvuogių aliejaus
* 150 g smulkiai tarkuoto parmezano sūrio
* 160 g miltų
* 1/2 arbat.š. kepimo miltelių
* žiupsnis malto muskato riešuto
* druskos, maltų juodųjų pipirų
* 500 g brokolių



Gaminimo eiga:

Į verdantį vandenį sudėti nuplautas brokolio šakeles ( brokolio galvą išdalinti mažesnėmis šakelėmis) ir apvirti 3-4 minutes. Ištraukti iš vandens, perplauti šaltu vandeniu, sudėti į kiaurasamtį ir palikti gerai nuvarvėti vandeniui.

Giliame inde išplakti kiaušinius su alyvuogių aliejumi, suberti maltą muskato riešutą bei druską ir pipirus - išmaišyti. Supilti grietinėlę (pieną), suberti tarkuotą parmezano sūrį - išmaišyti. Pabaigoje suberti miltus, sumaišytus su kepimo milteliais - viską labai gerai permaišyti mediniu šaukštu.

Kepimo formą (naudojau keksui skirtą 30 cm ilgio, nors labiau tinka ir gerokai trumpesnė) ištepti lašeliu aliejaus, supilti paruoštą tešlą, į jos paviršių koteliais žemyn susmaigstyti gerai nuvarvėjusias brokolio šakeles.

Pastatyti kepti orkaitėje, įkaitintoje iki  180 °C   
Kepimo laikas:  40-45 min.

Patiekti kiek pravėsusį (lengviau supjaustyti) arba pilnai atšalusį supjaustytą dailiomis riekelėmis.

Su šviežiomis salotomis ;) 








Komentarai:

* pavasariškas nesaldus daržovinis keksas;
* minkštas purus ir gelsvai žalias - medis kekse - lyg paveikslas - tai patiktų vaikams !
* norint dar ryškesnės geltonos spalvos, į tešlą galima įberti žiupsnelį ciberžolės (kurkuma);
* kad apverdant daržovės išlaikytų savo žalią spalvą, į verdantį vandenį verta įberti žiupsnelį geriamosios sodos;
* galima varijuoti su kitomis spalvingomis daržovėmis kaip : mažos morkytės, pomidoriukai, šparagai ar šparaginės pupelės, paprikos, žiedinis kopūstas, mažytės kukurūzų burbuolės, alyvuogės ir t.t.t.


Skanaus ;)

2013 m. sausio 17 d., ketvirtadienis

Grikių miltų sausainėliai su riešutais (be gliuteno)



Visada magėjo išbandyti grikių miltus kokiems desertams ar pyragams, taigi pasitaikė puiki proga :

užtikau puikų lengvą receptuką mažiems grikiniams sausainėliams paruošti - užtruksite vos keletą minučių tešlai paruošti ir keliolika minučių liks pačiam jų kepimui - argi tai ne super greitai paruošiami sausainėliai ? !  Smagiausia tai, kad jokių gyvulinių riebalų ar baltų miltų čia nereikia dėti ...

Taigi, kam aktualu, sakyčiau, dietiniai, gardūs ir begliuteniniai sausainėliai - tai pats tas !!!




Receptas adaptuotas pagal : SUIKSUIK cuisine 


15- ai sausainėlių :



Reikės:

* 6 kupinų valg. š. grikių miltų
* 4 valg. š. kokoso palmių cukraus (arba keisti į nerafinuotą cukranendrių cukrų)
* 1 žiupsnis kepimo sodos ( galima keisti į kepimo miltelius)
* 1 žiupsnis Himalajų druskos ( tiks ir paprasta)
* 2 kupini valg. š. makadamijų kremo/sviesto ( galima keisti į migdolų piurė/sviestą)
* 1 kiaušinis
* 1 valg. š. vandens ( nebūtinai)
* lazdyno riešutų papuošimui ( galima naudoti kitus riešutus)



Gaminimo eiga:

1. Giliame inde suberti grikių miltus, kokoso palmių cukrų, druską, kepimo sodą - viską gerai išmaišyti.

2. Įmušti kiaušinį, įdėti makadamijų riešutų kremo/sviesto - viską išmaišyti. Jei masė bus per biri - įpilti 1 valg. š. šalto vandens.

3. Iš tešlos (ji neturi lipti prie rankų) suformuoti cilindro formos ritinėlį ( ~5 cm skersmens), jį supjaustyti 1 cm (ar ploniau) pločio griežinėliais.

4. Tešlos griežinėlius sudėti į kepimo skardą, ant griežinėlių paviršiaus įspausti po lazdyno riešutą.

5. Pastatyti kepti 14 minučių orkaitėje, įkaitintoje iki 160-180°C.

6. Atvėsinti ant grotelių.

7. Laikyti sandarioje dėžutėje.













Komentarai:


* švelnaus, subtilaus grikių skonio - kas žavi. :) galima papildomai įberti kokio malto cinamono.

* nepersaldūs - tai labai gerai !!!

* traškūs, trapūs ir visiškai neriebūs (o įprastiniams trapiems sausainiams yra būdingas riebumas) !

* kokoso palmių cukrų galima bandyti keisti medumi, (tik nepasakysiu, kokia tokiu atveju bus tešlos konsistencija - greičiausiai teks padidinti grikių miltų kiekį ;)

* jei naudosite kitokį cukrų ( vz. rudąjį) atkreipkite dėmesį į tai, kad jis yra gerokai saldesnis už mano naudotą kokoso palmių cukrų)  ir jo reikės bet gal net per pus mažiau ;)


Skanaus ;)

2013 m. sausio 11 d., penktadienis

Energetiniai batonėliai/javainiai su bananais be cukraus ir sviesto


šis receptas vadinasi  "..dėjau viską ( beveik viską ) ką radau spintelėje..." - iš ties dažnai tenka praleisti priešpiečius, tad čia yra puiki išeitis - įsimetei į rankinę/kišenę - ir ramu !

Pirktiniai javainiai/ batonėliai prifarširuoti visokių E arba netinkamų ingredientų ir mano skoniui būna dažniausiai per saldūs :D



1 puodelis speltos dribsnių,
1,5 puodelio avižinių dribsnių,
3 dideli gerai sunokę bananai,
1 gera sauja migdolų riešutų,
1 gera sauja lazdyno riešutų,
1 gera sauja tamsių razinų,
2 valg. š. natūralaus medaus,
1 valg. š. makadamijų riešutų sviesto,
2 valg. š. Chia sėklų,
2 valg. š. sezano sėklų,
2 valg. š. linų sėklų,
2 valg. š. moligų sėklų,
1 valg. š. saulėgrąžų sėklų,
1 valg. š. kokoso drožlių

Dribsnius, riešutus bei sėklas suberti į kepimo skardą ir kepti orkaitėje ( 160-180 laipsnių karščio) vis pavartant iki apskrus.

Inde į košę sutrinti bananus, sumaišyti su medumi ir makadamijų riešutų sviestu. Suberti paskrudusį riešutų/sėklų mišinį - viską labai gerai išmaišyti.

Kepimo skardą iškloti kepimo popieriumi, gautą masę tolygiai paskirstyti , pastatyti kepti 30 minučių 160-180 laipsnių karštumo orkaitėje. Ištraukti iš orkaitės, palikti pilnai atvėsti, vėliau supjaustyti stačiakampio formos batonėliais, juos įvynioti į sviestinį popierių ar maistinę plėvelę.

Paviršių galima glazūruoti lydytu šokoladu.










Komentarai:

* tai itin turtingi maistinėmis medžiagomis bei vitaminais batonėliai.
* neperkieti, sakyčiau minkštučiai, gal kiek birus ( tokiu atveju galima įdėti dar vieną bananą)
* iš ties gretai paruošiami priešpiečiams
* be cukraus, gyvulinių riebalų - kas yra privalumas.
* platų ingredientų sąrašą galite drąsiai sutrumpinti - pilnai užteks kokių kokoso drožių, avižinių dribsnių ir riešutų vienos rūšies - pagal savo skonį ;)
* jei norite trapių javainukų, tai juos užtenka dalinai apvynioti kepimo/sviestiniu popieriumi ir palikti  porai dienų kambario temperatūroje- taip jie truputį sukietėja, bet išlieka maloniai traškūs !

Skanaus ;)

2013 m. sausio 8 d., antradienis

Les manchons au fromage arba kitaip: sūrio kišenėlės/rageliai




jau senokai esu nusižiūrėjusi šiuos gražuolius nesaldžius vamzdelius, juos vėl neperseniausiai aptikau vengrų kulinariniuose blog'uose ir iš karto prisiminiau, kad esu išsisaugojusi prancūzišką jų variantą. Taigi raitojamės rankoves ir į virtuvę gaminti gan greitai paruošiamos vakarienės ( arba pietų) ;)


Visų pirma reikės konditerinių vamzdelių (lygių) , juos galima įsigyti konditerijos įranga ir įrankiais prekiaujančiose įmonėse arba... pasidaryti patiems ! kaip juos pasigaminti patiems visą išsamią eigą rasite čia : Konditeriniai vamzdeliai - pasidaryk pats !


na ir receptas :

reikės:

* sluoksniuotos bemielės tešlos (šį kartą naudojau pirktinę šaldytą)

* bešamelio padažo įdaro (adaptuota pagal a ma facon bouchere) :


* 350 (700) ml pieno
* 25 (50) gr sviesto
* 25 (50) gr miltų
* 50 (100) ml grietinėlės ( 10% riebumo)
* 10 (20) g kukurūzų krakmolo
* 100 (240) g smulkiai tarkuoto sūrio Ementalio (arba kito fermentinio sūrio)
* 90 (180) g virto kakalutienos kumpio
* 50 g smulkiai tarkuoto parmezano sūrio
* malto muskato,pipirų, druskos

gaminimo eiga:

Bešamelio padažas gan greitai paruošiamas : į keptuvę (arba didesnį indą) sudėti sviestą ir kaitinti iki jis pilnai išsilydys, tada suberti miltus ir maišyti iki vientisos gražiai rusvos spalvos. Po truputį supilti pieną vis paplakant šluotele, kad nesusidarytų gumulėliai, kaitinti 10 min. vis pamaišant - masė turi gautis vienalytė.

Atskirame inde sumaišyti grietinelę su kukurūzų krakmolu iki vientiso mišinio.

Kai bešamelio padažas užverda, supilti grietinėlės/kramolo mišinį ir vėl maišyti  iki padažas sutirštės. Pagardinti druska, pipirais bei maltu muskato riešutu.
Suberti smulkiai tarkuotą sūrį ir išmaišyti iki sūris pilnai išsilydys.
Tada sudėti smulkiai pjaustytą kalakutienos kumpį - išmaišyti.
Palikti pilnai atvėsti.
Jei reikia, perkelti į šaldytuvą- įdaras turi būti pilnai sutirštėjęs, t.y. tokios konsistencijos kaip labai riebi grietinė.



 Ant vamzdelių , išteptų lašeliu aliejaus, užsukti iškočiotos sluoksniuotos tešlos juosteles. Šiuos rulonėlius sudėti į kepimo skardą, jų paviršių patepti kiaušinio plakiniu ir pastatyti kepti 10-20 min. orkaitėje, įkaitintoje iki 160-180° C karščio.


Iškepusius vamzdelius pilnai atvėsinti. 



Ir įdaryti iš anksto paruoštu atvėsusiu bešamelio padažo įdaru su sūriu ir kumpiu - šaukštelio pagalba pripildyti vamzdelių ertmes, jų galus apvolioti į smulkiai sutarkuotą permezano sūrį.



 Įdarytus vamzdelius sudėti į kepimo skardą ir pastatyti kepti 5-10 min. orkaitėje, įkaitintoje iki 160-180° C karščio,  iki vamzdelių galų sūris lengvai apsilydys.


Patiekti iš karto su šviežiomis daržovėmis.
















Komentarai:

* sotu, skanu, lengva paruošti.
* traškus sluoksniuotos tešlos kiautelis puikiai dera su minkštu/tekančiu sūrio/kumpio įdaru
* galima nedėti visai jokio kumpio, tada bus tiesiog sūrio įdaras
* vietoje kumpelio galima dėti  virtos vištienos gabaliukus ar lašišos , taip pat pievagrybiai tiktų
* patiekiamas kaip antras patiekalas su šviežių daržovių salotomis.
* arba kaip užkandis - pilnai atvėsę.

Gaminimo variacijos : galima gaminti dar paprasčiau :

iškočioti sluoksniuotą tešlą, ant jos užtepti paruoštą bešamelio padažo įdarą, susukti į vyniotinį, tada supjautyti 5-10cm ilgio piršteliais. Juos sudėti į kepimo skardą, iškepti iki paviršius gerai apskrus.
Iškepusių piršelių galus pamirkyti į bešamelio padažą, tada juos apvolioti tarkuotame parmezano sūryje ir iš karto patiekti.


Skanaus ;) 

Kam pačiam pasigaminti konditerinį vamzdelį (cilindro formos) pyragaičių kepimui ?


ką gi, pribrendo reikalas mažai pamokėlei - nuo A iki Z , kaip pačiam pasigaminti konditerinius vamzdelius, skirtus pyragaičiams kepti.
Kai laiko vamzdelių paieškoms pervažiuoti visą Vilnių nebėra, o sūrio kišenėlių recepto išbandymo atidėti nebeįmanoma ...  tenka  suktis iš padėties :

visų pirmą pabandžiau tiesiog susukti iš folijos cilindrinį vamzdelį, ir deja, gautas rezultatas manęs visai netenkino : taip pagamintas vamzdelis nelaikė savo formos, o apvyniotas tešlos juostele - gerokai apsilamdė.
Tad teko pasukti galvą, ką būtų galima apvynioti aliuminio kepimo folija, kad :

* išlaikytų savo cilindinę formą
* ilgai tarnautų.

Eureka !!! Stalčiuje kaip tik voliojosi besibaigančio kepimo popieriaus rulonėlis, kurio viduriukas -cilindriukas yra iš gan kieto ir storo kartono - manau, šis bus pats tas !


Paimame vidinį kartoninį rulonėlį nuo : kepimo popieriaus, kepimo rankovės, maistinės plėvelės, tos pačios kepimo folijos ( tinka bet kuris) perpjauname pusiau (o galima ir nepjauti, palikti tokį ilgą, ~ 30 cm ilgio) ir apsukame aliuminio kepimo folija kaip kokį saldainį.


Tada kyšančius kepimo folijos galus susukame ir įspaudžiame į vamdelio vidų.







Voila - turime puikų konditerinį vamzdelį, kuris yra:

*atsparus karščiui ,
*netoksiškas,
*daugkartinio naudojimo ir labai
*ekonomiškas !!!

Dabar belieka lašeliu aliejaus ištepti vamzdelio paviršių ir apvynioti tešlos juostele - taip tešla neprilips prie vamzdelio paviršiaus ir bus žymiai lengviau nuimti iškepusį cilindrinį pyragaitį ;)

Esant reikalui, (pvz. likę tešlos likučiai ant vamzdelio paviršiaus) galima drąsiai pakeisti folijos sluoksnį kitu, nauju : tiesiog nuvyniojame seną, ir užvyniojame naują kepimo folijos sluoksnį.




beje, jei taip pagamintų vamzdelių diametras  ( iškeptų pyragaičių vidinis skersmuo man gavosi : ~ 3,5-4 cm ) Jums atrodys per didelis, tai yra kita idėja : tiesiog paimti medinius šaukštus ( tinka ir pvz. metaliniai įrankiai) juos apvynioti aliuminio kepimo folija kaip kad čia |( galima vieną , galima ir po kelis šaukštus į vieną sudėti ir apvynioti,  priklausomai nuo to, kokio reikia skersmens) :



paviršių vos vos patepti aliejumi , apvynioti tešlos juostelėmis ir pastatyti kepti - Šiuo atveju vamzdelių diametras bus tikrai mažesnis ir tiks skystesniems įdarams ;) tik tiek, kad tokio mažo skersmens pyragaičių įdarymui teks rinktis konditerinį švirkštą :D

Smagaus darbavimosi !
Related Posts with Thumbnails